Follow the news:

Sprint, men

6 Mar 2010, 09:30 GMT + 1
Results
Place Initial
number
Country Name Shooting Misses Result time Lag time
1
43
GER
BÖHM Daniel
01
1
26:29.4
0.0
2
34
RUS
01
1
26:48.5
19.1
3
36
NOR
HAFSAS Ronny
03
3
26:56.7
27.3
4
40
SWE
ARMGREN Ted
01
1
26:56.9
27.5
5
16
NOR
BRATTSVEEN Rune
01
1
27:02.3
32.9
6
64
GER
LESSER Erik
10
1
27:06.2
36.8
7
35
GER
SCHEMPP Simon
11
2
27:08.6
39.2
8
70
RUS
10
1
27:11.3
41.9
9
44
BLR
TSVETAU Vitali
00
0
27:15.3
45.9
10
17
GER
KNIE Christoph
20
2
27:17.8
48.4
11
37
FRA
PORRET Vincent
00
0
27:19.1
49.7
12
9
AUT
EBERHARD Tobias
20
2
27:29.9
1:00.5
13
6
BUL
ILIEV Vladimir
00
0
27:31.0
1:01.6
14
41
SVK
OTCENAS Martin
10
1
27:35.1
1:05.7
15
22
AUT
EBERHARD Julian
02
2
27:36.1
1:06.7
16
26
UKR
SEMENOV Serhiy
11
2
27:36.5
1:07.1
17
39
LAT
DUMBRIS Kaspars
01
1
27:38.6
1:09.2
18
51
FRA
LANGEL Arnaud
12
3
27:45.8
1:16.4
19
55
UKR
BATIUK Oleksandr
11
2
27:50.1
1:20.7
20
57
RUS
11
2
27:54.1
1:24.7
21
1
UKR
BEREZHNOY Oleg
01
1
27:57.7
1:28.3
22
66
UKR
PRYMA Artem
11
2
27:58.3
1:28.9
23
24
BLR
CHEPELIN Vladimir
12
3
28:00.0
1:30.6
24
61
FRA
BEATRIX Jean Guillaume
02
2
28:00.3
1:30.9
25
45
NOR
ENG Martin
12
3
28:05.9
1:36.5
26
3
RUS
20
2
28:07.3
1:37.9
27
29
BUL
ANEV Krasimir
10
1
28:11.8
1:42.4
28
65
BLR
ZHULEV Evgeny
01
1
28:13.4
1:44.0
29
12
BLR
YELISEYEU Maksim
00
0
28:17.2
1:47.8
30
2
CZE
JANOV Vit
21
3
28:18.1
1:48.7
31
20
FRA
ROCHE Tanguy
11
2
28:22.3
1:52.9
32
7
NOR
L'ABEE-LUND Henrik
12
3
28:27.2
1:57.8
32
63
BUL
BOGDANOV Martin
00
0
28:27.2
1:57.8
34
27
SRB
RASTIC Damir
01
1
28:29.6
2:00.2
35
31
POL
WITEK Lukasz
11
2
28:35.0
2:05.6
36
49
EST
STEPTSENKO Danil
12
3
28:48.9
2:19.5
37
38
EST
VIIGIPUU Karel
02
2
28:49.3
2:19.9
38
48
USA
HALL Zach
01
1
28:55.2
2:25.8
39
28
CZE
KRUPCIK Tomaas
02
2
29:01.1
2:31.7
40
4
EST
KALDVEE Martten
12
3
29:03.7
2:34.3
41
47
POL
KOBUS Miroslaw
12
3
29:06.3
2:36.9
42
56
FIN
SIMOLA Ville
01
1
29:11.3
2:41.9
43
50
AUT
GROSSEGGER Sven
32
5
29:14.7
2:45.3
44
42
FIN
HAKALA Matti
21
3
29:15.9
2:46.5
45
53
SWE
ARWIDSON Tobias
02
2
29:19.2
2:49.8
46
23
NED
SLOOF Joel
01
1
29:22.9
2:53.5
47
5
POL
KWAK Adam
13
4
29:27.1
2:57.7
48
60
NOR
BIRKELAND Lars Helge
21
3
29:29.3
2:59.9
49
18
LAT
RASTORGUJEVS Andrejs
32
5
29:35.9
3:06.5
50
62
GBR
HILL Stephen
00
0
29:37.1
3:07.7
51
25
USA
ROBERTS Wynn
03
3
29:41.0
3:11.6
52
10
SWE
WREDENBERG Sebastian
13
4
29:46.1
3:16.7
53
33
GBR
BEYER Pete
02
2
29:51.6
3:22.2
54
46
BUL
KENANOV Miroslav
30
3
30:00.2
3:30.8
55
13
USA
SIMONS Casey
22
4
30:04.0
3:34.6
56
58
POL
WITEK Sebastian
33
6
30:06.1
3:36.7
57
32
LTU
ZLATKAUSKAS Karolis
02
2
30:20.3
3:50.9
58
59
EST
PAJOS Martin
10
1
30:21.6
3:52.2
59
14
FIN
NIEMINEN Marko
12
3
30:23.1
3:53.7
60
8
GBR
ALLANSON Simon
11
2
30:54.6
4:25.2
61
21
GRL
KRISTOFFERSEN Kristian
01
1
31:05.2
4:35.8
62
11
SRB
PETROVIC Milanko
32
5
31:05.6
4:36.2
63
67
AUT
SALVENMOSER Daniel
12
3
31:09.5
4:40.1
64
69
FIN
VÄÄNÄNEN Eppu
13
4
31:53.2
5:23.8
65
30
ESP
FERNANDEZ MUSSO Manuel
33
6
31:55.3
5:25.9
66
54
GBR
CHUDLEY Robert
13
4
31:56.6
5:27.2
67
52
SRB
JEREMIC Nikola
10
1
32:03.1
5:33.7
68
19
LTU
MUSTEIKIS Eivydas
23
5
33:12.1
6:42.7
69
68
SRB
KRSMANOVIC Dejan
34
7
34:20.6
7:51.2
70
15
TUR
YUSUFOGLU Sadi
22
4
35:20.8
8:51.4