Follow the news:

IBU Cup 2009/10

2-nd Stage, Ridnaun-Val Ridanna (Italy)

Individual, men

12 Dec 2009, 10:00 GMT + 1
Results
Place Initial
number
Country Name Shooting Misses Result time Lag time
1
49
GER
BÖHM Daniel
0200
2
56:40.1
0.0
2
107
GER
LESSER Erik
0001
1
57:11.3
31.2
3
3
GER
GRAF Daniel
1010
2
57:24.0
43.9
4
90
ITA
COLA Mattia
1010
2
58:08.4
1:28.3
5
82
AUT
EBERHARD Julian
1110
3
58:41.2
2:01.1
6
84
NOR
BOE Tarjei
0202
4
58:43.3
2:03.2
7
61
RUS
1100
2
58:47.1
2:07.0
8
37
RUS
1012
4
58:56.4
2:16.3
9
56
FRA
ROCHE Tanguy
0002
2
59:02.8
2:22.7
10
31
UKR
SEMENOV Serhiy
0400
4
59:06.6
2:26.5
11
38
NOR
GJEDREM Hans Martin
1012
4
59:10.9
2:30.8
12
121
RUS
SHREYDER Alexander
1002
3
59:12.1
2:32.0
13
71
RUS
BALANDIN Sergey
0111
3
59:12.7
2:32.6
14
6
AUT
MESOTITSCH Martin
0201
3
59:23.3
2:43.2
15
5
FRA
HABERT Lois
1201
4
59:43.4
3:03.3
16
16
SUI
WEGER Benjamin
0120
3
59:46.0
3:05.9
17
47
RUS
1130
5
59:58.0
3:17.9
18
24
FRA
PORRET Vincent
1210
4
59:58.5
3:18.4
19
86
KAZ
TRIFONOV Alexandr
1011
3
1:00:03.5
3:23.4
20
67
UKR
BATIUK Oleksandr
2011
4
1:00:03.9
3:23.8
21
23
ITA
MARTINELLI Christian
0221
5
1:00:24.1
3:44.0
22
141
NOR
SVALAND Jon Kristian
1101
3
1:00:34.4
3:54.3
23
51
AUT
NUSS Alexander
0003
3
1:00:34.7
3:54.6
24
135
AUT
GROSSEGGER Sven
0103
4
1:00:44.8
4:04.7
25
117
RUS
0300
3
1:00:53.4
4:13.3
26
21
NOR
ANDRESEN Frode
1222
7
1:00:54.5
4:14.4
27
10
GER
PUMP Carsten
1201
4
1:01:09.7
4:29.6
28
26
CAN
BEDARD Marc - Andre
0012
3
1:01:21.4
4:41.3
29
104
BLR
YELISEYEU Maksim
1101
3
1:01:29.4
4:49.3
30
70
FRA
LANGEL Arnaud
1211
5
1:01:38.7
4:58.6
31
14
CAN
PERRAS Scott
2102
5
1:02:04.4
5:24.3
32
59
GER
KNIE Christoph
1122
6
1:02:07.0
5:26.9
33
92
BLR
TSVETAU Vitali
1112
5
1:02:08.0
5:27.9
34
40
BLR
CHEPELIN Vladimir
0221
5
1:02:08.9
5:28.8
35
129
AUT
DRESCHER Mario
0011
2
1:02:14.0
5:33.9
36
4
KAZ
BRAICHENKO Nikolay
0112
4
1:02:14.9
5:34.8
37
122
GER
LANG Toni
3012
6
1:02:15.2
5:35.1
38
89
LAT
ROZENBERGS Gints
0001
1
1:02:17.6
5:37.5
39
45
BLR
RUTSEVICH Sergey
0121
4
1:02:33.2
5:53.1
40
138
FRA
EHRHART Ludwig
1110
3
1:02:41.4
6:01.3
41
101
CAN
COTE Patrick
1101
3
1:02:42.2
6:02.1
42
48
ITA
ZINI Rudy
1003
4
1:02:58.9
6:18.8
43
152
BLR
LIADOV Yuryi
2002
4
1:03:04.5
6:24.4
44
142
UKR
KOLOS Oleksandr
0202
4
1:03:04.7
6:24.6
45
52
UKR
KOZHUSHKO Vitaliy
1122
6
1:03:06.5
6:26.4
46
147
CAN
LEBOEUF Maxime
0101
2
1:03:07.8
6:27.7
47
139
KAZ
PANTOV Anton
2100
3
1:03:08.1
6:28.0
48
79
CAN
STACHURA Mateusz
0021
3
1:03:11.3
6:31.2
49
22
ITA
POZZI Nicola
0222
6
1:03:14.5
6:34.4
50
132
ITA
ZINGERLE Stefan
2020
4
1:03:23.4
6:43.3
51
130
CAN
SMITH Nathan
0112
4
1:03:26.6
6:46.5
52
133
NOR
L'ABEE-LUND Henrik
2022
6
1:03:31.6
6:51.5
53
34
NED
SLOOF Joel
0101
2
1:03:40.3
7:00.2
54
78
BLR
TABOLA Igor
0113
5
1:03:42.6
7:02.5
55
81
ITA
ROMANI Riccardo
0203
5
1:03:51.6
7:11.5
56
109
AUT
SCHWABL Andreas
0103
4
1:03:51.7
7:11.6
57
145
GER
WICK Robert
1122
6
1:03:54.7
7:14.6
58
41
GRE
TSAKIRIS Athanassios
0202
4
1:04:01.6
7:21.5
59
120
CZE
KRUPCIK Tomaas
1112
5
1:04:03.3
7:23.2
60
46
UKR
KILCHYTSKYY Vitaliy
2132
8
1:04:06.9
7:26.8
61
124
FRA
BORGEOT Remi
1111
4
1:04:11.7
7:31.6
62
116
FRA
GUIGONNET Yann
2002
4
1:04:28.8
7:48.7
63
146
RUS
GUSEV Artem
1113
6
1:04:48.5
8:08.4
64
128
UKR
PRYMA Artem
2330
8
1:04:55.0
8:14.9
65
20
SUI
STEBLER Christian
1323
9
1:05:04.6
8:24.5
66
83
JPN
INOMATA Kazuya
1223
8
1:05:05.9
8:25.8
67
27
FIN
SIMOLA Ville
0210
3
1:05:08.9
8:28.8
68
29
ITA
BORMOLINI Luca
1222
7
1:05:17.5
8:37.4
69
7
LAT
MALUHINS Olegs
2301
6
1:05:22.4
8:42.3
70
99
ITA
TASCHLER Daniel
0201
3
1:05:30.0
8:49.9
71
88
EST
VIIGIPUU Karel
1302
6
1:05:38.0
8:57.9
72
63
SUI
WIESTNER Serafin
3102
6
1:05:51.8
9:11.7
73
44
AUT
SALVENMOSER Daniel
3221
8
1:05:52.6
9:12.5
74
72
CZE
JANOV Vit
2312
8
1:06:02.5
9:22.4
75
95
CAN
SMITH Tyson
1213
7
1:06:19.0
9:38.9
76
126
SUI
TESTUZ Sebastien
1001
2
1:06:22.7
9:42.6
77
113
KAZ
SHESLER Alexandr
1105
7
1:06:24.7
9:44.6
78
150
ITA
DODDI Mirco
0222
6
1:06:26.0
9:45.9
79
28
EST
STEPTSENKO Danil
0412
7
1:06:31.7
9:51.6
80
85
BEL
LANGER Thorsten
3011
5
1:06:51.0
10:10.9
81
69
KAZ
KENESHEV Dias
3212
8
1:06:51.8
10:11.7
82
105
SLO
KORDEZ Matej
1311
6
1:07:09.5
10:29.4
83
2
ROU
COJENELU Adrian
1202
5
1:07:10.9
10:30.8
84
114
POL
BRIL Grzegorz
0121
4
1:07:11.5
10:31.4
85
119
EST
UIBOUPIN Tonis
1310
5
1:07:14.6
10:34.5
86
76
EST
PAJOS Martin
2010
3
1:07:19.4
10:39.3
87
73
NED
SLOOF Lucien
1102
4
1:07:28.1
10:48.0
88
60
SUI
DOLDER Mario
3103
7
1:07:34.6
10:54.5
89
97
ESP
FERNANDEZ MUSSO Manuel
2211
6
1:07:39.7
10:59.6
90
94
FIN
VÄÄNÄNEN Eppu
0212
5
1:07:43.3
11:03.2
91
1
KAZ
NAUMIK Sergey
2321
8
1:07:47.7
11:07.6
92
43
SLO
POVIRK Anze
2102
5
1:07:48.5
11:08.4
93
93
ESP
HERNANDO Luis Alberto
1131
6
1:07:51.6
11:11.5
94
19
EST
NARUSK Priit
2423
11
1:08:20.3
11:40.2
95
87
ROU
FAUR Remus
1220
5
1:08:34.2
11:54.1
96
50
BUL
GENKOVSKI Todor
0211
4
1:08:34.7
11:54.6
97
103
BEL
LANGER Thierry
1220
5
1:08:35.5
11:55.4
98
131
SUI
CUENOT Gaspard
2402
8
1:08:39.0
11:58.9
99
143
POL
WITEK Sebastian
0211
4
1:08:39.7
11:59.6
100
42
POL
KWAK Adam
1212
6
1:08:57.6
12:17.5
101
115
GBR
HILL Stephen
0014
5
1:09:17.6
12:37.5
102
39
GBR
BIRMINGHAM Paul
1111
4
1:09:36.4
12:56.3
103
32
TUR
USTUNTAS Ahmet
1202
5
1:09:50.0
13:09.9
104
30
BUL
ZLATEV Ivan
2213
8
1:10:10.3
13:30.2
105
58
SLO
KOCEVAR Simon
3124
10
1:10:20.4
13:40.3
106
123
NED
GÖTZINGER Maximilian
0220
4
1:10:34.6
13:54.5
107
68
GBR
CHUDLEY Robert
2113
7
1:10:44.1
14:04.0
108
144
SUI
RUSSI Kevin
1211
5
1:10:49.6
14:09.5
109
55
POL
LEJA Mariusz
1412
8
1:11:40.2
15:00.1
110
12
ARG
BARCOS Jose Damian
0000
0
1:11:56.1
15:16.0
111
140
ESP
PULIDO SERRANO Samuel
1211
5
1:12:05.6
15:25.5
112
17
BUL
CHORBADZHIEV Vasil
0212
5
1:12:13.4
15:33.3
113
36
ESP
QUINTANA ARIAS Pedro
4221
9
1:13:43.8
17:03.7
114
25
SRB
JEREMIC Nikola
1223
8
1:13:47.9
17:07.8
115
77
ARG
CASTANEDA Julio
1100
2
1:14:08.5
17:28.4
116
96
UZB
HODJIBAYEV Murod
1112
5
1:14:18.2
17:38.1
117
13
CRO
TADEJEVIC Zvonimir
3242
11
1:14:25.7
17:45.6
118
33
BRA
RIBELA Leandro
1202
5
1:14:53.1
18:13.0
119
134
BUL
LAZAROV Aleksandar
3331
10
1:15:49.8
19:09.7
120
15
SRB
HRKALOVIC Emir
1213
7
1:16:12.8
19:32.7
121
91
TUR
OGLAGO Samet
3101
5
1:16:17.5
19:37.4
122
75
TUR
EFE Recep
2221
7
1:16:31.3
19:51.2
123
136
BUL
PARTALOV Dimitar
3142
10
1:16:48.9
20:08.8
124
53
CRO
CRNKOVIC Tomislav
4422
12
1:17:31.4
20:51.3
125
18
BEL
LANGER Eric
1301
5
1:17:39.7
20:59.6
126
106
HUN
HOLLO Matyas
3302
8
1:17:40.0
20:59.9
127
100
TUR
ARSLAN Ayhan
1203
6
1:19:08.9
22:28.8
128
151
TUR
BOZ Mujdat
2332
10
1:20:08.1
23:28.0
129
62
SRB
STOJIC Igor
2313
9
1:20:34.8
23:54.7
130
112
UZB
YUNUSOV Anuzar
2520
9
1:20:39.5
23:59.4
131
98
GRE
ANGELIS Apostolos
3023
8
1:20:42.8
24:02.7
132
127
ARG
CIUFFO Axel
2221
7
1:21:08.3
24:28.2
133
57
BRA
BOURGUIGNON Fabrizio
0220
4
1:21:53.0
25:12.9
134
108
TUR
LEVENT Eyup
3544
16
1:26:13.8
29:33.7
135
125
BRA
LUTZ Leandro
3203
8
1:30:19.2
33:39.1
136
74
SRB
HADZIFEJZOVIC Dzevad
4355
17
1:34:02.5
37:22.4
8
BIH
LOPATIC Stefan
31xx
4
11
TUR
CIVIL Orhangazi
15xx
6
35
MKD
ICOSKI Gjorgji
313x
7
54
GRE
KYRIAZIS Dimitrios
0334
10
64
BIH
PETROVIC Djordje
23xx
5
65
HUN
GOMBOS Karoly
1xxx
1
66
MKD
MARKOSKI Ljube
055x
10
110
ROU
DANILA Marian Marcel
124x
7
111
MKD
ANDREESKI Sote
35xx
8
118
SRB
RASTIC Demir
53xx
8
137
EST
LEPIK Heigo
105x
6
148
BEL
BRAUN Andreas
23xx
5
149
ROU
SERBAN Denis
11xx
2
153
SRB
MAHMUTOVIC Muhamed
333x
9
154
ITA
EGGER Harald
01xx
1
9
HUN
TAGSCHERER Imre
xxxx
80
BUL
GERDZHIKOV Dimitar
xxxx
102
UKR
BEREZHNOY Oleg
xxxx