Follow the news:

IBU Cup 2009/10

4-th Stage, Altenberg (Germany)

Sprint, men

9 Jan 2010, 10:00 GMT + 1
Results
Place Initial
number
Country Name Shooting Misses Result time Lag time
1
106
GER
LANG Toni
11
2
29:01.0
0.0
2
37
CZE
VITEK Zdenek
04
4
29:23.8
22.8
3
75
SUI
WEGER Benjamin
30
3
29:30.6
29.6
4
21
NOR
BRATTSVEEN Rune
03
3
29:36.6
35.6
5
115
RUS
00
0
29:36.9
35.9
6
110
ITA
COLA Mattia
01
1
29:37.5
36.5
7
8
GER
KIEL Robin
01
1
29:42.0
41.0
8
124
NOR
ENG Martin
02
2
29:52.5
51.5
9
40
USA
BAILEY Lowell
01
1
29:52.8
51.8
10
35
ITA
VUILLERMOZ Rene Laurent
02
2
29:54.4
53.4
11
56
FRA
BOEUF Alexis
22
4
29:58.3
57.3
12
15
NOR
GJEDREM Hans Martin
12
3
29:58.4
57.4
13
48
GER
LESSER Erik
22
4
29:59.4
58.4
14
67
AUT
MESOTITSCH Martin
11
2
30:02.3
1:01.3
15
91
GER
PUMP Carsten
21
3
30:03.4
1:02.4
16
7
GER
WICK Robert
21
3
30:14.1
1:13.1
17
29
CZE
SOUKUP Jaroslav
13
4
30:17.5
1:16.5
18
53
CZE
DOSTAL Roman
03
3
30:24.1
1:23.1
19
87
FRA
LANGEL Arnaud
03
3
30:25.6
1:24.6
20
122
GER
SCHILLER Norbert
03
3
30:29.7
1:28.7
21
119
GER
GRAF Florian
12
3
30:38.7
1:37.7
22
41
UKR
KOZHUSHKO Vitaliy
02
2
30:39.8
1:38.8
23
61
SWE
BRINK Jörgen
12
3
30:44.3
1:43.3
24
58
RUS
12
3
30:48.9
1:47.9
25
60
AUT
EBERHARD Julian
32
5
30:49.8
1:48.8
26
59
UKR
PRYMA Artem
31
4
30:52.2
1:51.2
27
28
UKR
BEREZHNOY Oleg
01
1
30:52.7
1:51.7
28
22
RUS
SHREYDER Alexander
05
5
30:56.9
1:55.9
29
43
NOR
L'ABEE-LUND Henrik
13
4
30:57.8
1:56.8
30
99
ITA
ZINI Rudy
11
2
30:57.9
1:56.9
31
20
RUS
SEMAKOV Vladimir
12
3
30:58.5
1:57.5
32
26
SUI
STEBLER Christian
23
5
30:58.8
1:57.8
32
66
RUS
33
6
30:58.8
1:57.8
34
14
FRA
ROCHE Tanguy
13
4
31:00.6
1:59.6
35
72
CAN
PERRAS Scott
13
4
31:01.4
2:00.4
36
54
SWE
ARWIDSON Tobias
02
2
31:06.5
2:05.5
37
81
UKR
KILCHYTSKYY Vitaliy
12
3
31:07.2
2:06.2
38
10
ITA
POZZI Nicola
12
3
31:08.3
2:07.3
39
113
SWE
FORSGREN Erik
11
2
31:10.1
2:09.1
40
107
GER
GRAF Daniel
03
3
31:13.5
2:12.5
41
88
AUT
GROSSEGGER Sven
03
3
31:14.4
2:13.4
41
102
NOR
BIRKELAND Lars Helge
21
3
31:14.4
2:13.4
43
133
GER
REITER Tobias
12
3
31:20.8
2:19.8
44
30
AUT
NUSS Alexander
21
3
31:21.0
2:20.0
45
73
NOR
KOKKIN Dag Erik
30
3
31:21.7
2:20.7
46
104
RUS
23
5
31:27.2
2:26.2
47
121
FRA
JEAN Frederic
14
5
31:28.8
2:27.8
48
85
CZE
HOLUBEC Tomas
13
4
31:33.3
2:32.3
49
42
GER
ROESCH Michael
43
7
31:33.4
2:32.4
50
50
GER
KNIE Christoph
15
6
31:35.4
2:34.4
51
130
CZE
JANOV Vit
41
5
31:37.2
2:36.2
52
39
POL
WITEK Sebastian
02
2
31:42.4
2:41.4
53
123
ITA
BORMOLINI Luca
02
2
31:48.3
2:47.3
54
126
AUT
SALVENMOSER Daniel
21
3
31:50.7
2:49.7
55
46
ITA
MARTINELLI Christian
23
5
31:53.2
2:52.2
56
17
FIN
HAKALA Matti
22
4
31:59.8
2:58.8
57
117
SLO
VONCINA Vid
22
4
31:59.9
2:58.9
58
120
USA
PATZOLDT Kevin
11
2
32:03.9
3:02.9
59
112
UKR
KOLOS Oleksandr
13
4
32:05.4
3:04.4
60
44
NED
COOL Herbert
00
0
32:15.1
3:14.1
61
74
FRA
PORRET Vincent
24
6
32:17.3
3:16.3
62
23
POL
LEJA Mariusz
12
3
32:21.3
3:20.3
63
108
CAN
STACHURA Mateusz
12
3
32:21.8
3:20.8
64
63
SLO
KOCEVAR Simon
12
3
32:31.3
3:30.3
65
90
EST
PAJOS Martin
10
1
32:32.2
3:31.2
66
33
SWE
WREDENBERG Sebastian
02
2
32:42.6
3:41.6
67
80
USA
ROBERTS Wynn
15
6
32:48.0
3:47.0
68
2
BUL
ZLATEV Ivan
21
3
32:57.1
3:56.1
69
13
USA
SHEPARD Walter
23
5
33:04.9
4:03.9
70
94
USA
NORDGREN Leif
32
5
33:07.6
4:06.6
71
95
SUI
RUEEGG Florian
13
4
33:07.9
4:06.9
72
116
ITA
ROMANI Riccardo
34
7
33:23.1
4:22.1
73
69
EST
UIBOUPIN Tonis
32
5
33:27.7
4:26.7
74
76
FIN
PUKKI Tapio
12
3
33:34.1
4:33.1
75
52
USA
HALL Zach
32
5
33:34.5
4:33.5
76
82
RUS
IKHSANOV Maksim
34
7
33:46.3
4:45.3
77
3
EST
STEPTSENKO Danil
33
6
33:46.6
4:45.6
78
9
LTU
TIMOCHINAS Andrius
20
2
34:10.2
5:09.2
79
1
SLO
KORDEZ Matej
24
6
34:13.9
5:12.9
80
19
BUL
GERDZHIKOV Dimitar
23
5
34:23.4
5:22.4
81
129
POL
MARYNIARCZYK Wojciech
12
3
34:32.1
5:31.1
82
105
SWE
OLSSON Pontus
43
7
34:37.5
5:36.5
83
111
POL
BRIL Grzegorz
33
6
34:39.6
5:38.6
84
16
SRB
KRSMANOVIC Dejan
34
7
34:59.8
5:58.8
85
64
POL
PLYWACZYK Krzysztof
42
6
35:01.4
6:00.4
86
96
SLO
POVIRK Anze
24
6
35:25.9
6:24.9
87
134
EST
ALA Siim
33
6
35:29.8
6:28.8
88
93
BEL
NAVEAU Vincent
13
4
35:30.2
6:29.2
89
25
SRB
HODZIC Edin
45
9
36:05.8
7:04.8
90
84
FIN
PRUSI Mikko
15
6
36:11.3
7:10.3
91
6
BIH
COSIC Miro
11
2
36:24.9
7:23.9
92
47
LTU
CEPULIS Darius
21
3
36:25.3
7:24.3
93
4
ARG
BARCOS Jose Damian
13
4
36:25.4
7:24.4
94
65
SRB
JEREMIC Nikola
13
4
36:28.0
7:27.0
95
127
BUL
LAZAROV Aleksandar
42
6
36:31.8
7:30.8
96
71
SRB
HODZIC Admir
12
3
36:35.1
7:34.1
97
11
HUN
GOND Balazs
11
2
36:51.2
7:50.2
98
79
BIH
PETROVIC Djordje
11
2
36:55.2
7:54.2
99
36
GRE
KARAMICHAS Kleanthis
12
3
37:10.2
8:09.2
100
18
ESP
QUINTANA ARIAS Pedro
12
3
37:12.7
8:11.7
101
109
UZB
HODJIBAYEV Murod
23
5
37:30.2
8:29.2
102
131
CRO
BURIC Matej
24
6
37:36.9
8:35.9
103
77
BUL
GENKOVSKI Todor
44
8
37:52.2
8:51.2
104
92
CRO
CRNKOVIC Tomislav
33
6
37:53.9
8:52.9
105
5
CRO
TADEJEVIC Zvonimir
44
8
38:03.9
9:02.9
106
103
BUL
CHORBADZHIEV Vasil
44
8
38:09.8
9:08.8
107
24
BRA
RIBELA Leandro
33
6
38:23.2
9:22.2
108
118
LTU
TOMASEVIC Edvin
22
4
38:40.1
9:39.1
109
45
UZB
YUNUSOV Anuzar
22
4
38:54.0
9:53.0
110
62
ARG
CASTANEDA Julio
23
5
39:02.2
10:01.2
111
38
BEL
LANGER Eric
24
6
39:10.3
10:09.3
112
27
BEL
BRAUN Andreas
11
2
39:12.9
10:11.9
113
78
HUN
HOLLO Matyas
23
5
39:19.0
10:18.0
114
51
CRO
BUTKOVIC Dino
35
8
39:21.6
10:20.6
115
97
ARG
CIUFFO Axel
41
5
39:55.1
10:54.1
116
128
SRB
STOJIC Igor
33
6
40:10.0
11:09.0
117
49
BIH
LOPATIC Stefan
44
8
40:14.7
11:13.7
118
101
HUN
MUSKATAL Istvan
34
7
40:20.0
11:19.0
119
100
SRB
HRKALOVIC Emir
55
10
41:33.3
12:32.3
120
114
BIH
LIZDEK Velibor
45
9
42:04.5
13:03.5
121
86
CHI
ZUNIGA Marco
43
7
43:19.2
14:18.2
122
32
CHI
FERNANDEZ GARCIA Yonathan Jesus
43
7
45:33.0
16:32.0
123
55
BRA
LUTZ Leandro
43
7
46:06.9
17:05.9
124
70
CHI
BELTRAN Pedro
35
8
48:11.5
19:10.5
57
TUR
BILEN Muhammet
5x
5
89
LTU
PECIONKIN Aleksandr
2x
2
132
HUN
BANSZKI Bence
5x
5
31
GER
BISCHL Matthias
xx
12
TUR
AKMAN Ugur
35
8
33:27.8
34
TUR
TASKIN Soner
55
10
37:18.8
68
TUR
YILDIRIM Ekrem
21
3
29:28.5
83
TUR
YUSUFOGLU Sadi
33
6
33:30.6
98
TUR
KARCIGA Sedat
25
7
32:20.8
125
TUR
ORDEK Mesut
35
8
32:26.7