Follow the news:

World Cup 2010/11

6-th Stage, Antholz-Anterselva (Italy)

Sprint, men

20 Jan 2011, 14:30 GMT + 1
Results
Place Initial
number
Country Name Shooting Misses Result time Lag time
1
23
RUS
00
0
23:36.2
0.0
2
47
GER
GREIS Michael
00
0
23:46.2
10.0
3
31
NOR
BERGER Lars
01
1
23:56.7
20.5
4
4
AUT
EDER Simon
00
0
24:03.2
27.0
5
6
ITA
DE LORENZI Christian
00
0
24:04.0
27.8
6
50
SWE
BERGMAN Carl Johan
00
0
24:10.9
34.7
7
10
GER
PEIFFER Arnd
10
1
24:19.7
43.5
8
9
SWE
LINDSTRÖM Fredrik
01
1
24:22.2
46.0
9
11
RUS
10
1
24:22.7
46.5
10
48
AUT
SUMANN Christoph
01
1
24:23.0
46.8
11
2
RUS
00
0
24:23.1
46.9
12
20
USA
BAILEY Lowell
11
2
24:24.9
48.7
13
67
RUS
00
0
24:25.3
49.1
14
40
NOR
SVENDSEN Emil Hegle
02
2
24:28.5
52.3
15
12
GER
STEPHAN Christoph
00
0
24:29.2
53.0
16
58
ITA
WINDISCH Markus
11
2
24:34.7
58.5
17
8
SUI
HALLENBARTER Simon
01
1
24:35.5
59.3
18
22
ITA
HOFER Lukas
12
3
24:35.9
59.7
19
14
AUT
EBERHARD Tobias
01
1
24:36.0
59.8
20
43
LAT
RASTORGUJEVS Andrejs
10
1
24:37.3
1:01.1
21
42
FRA
FOURCADE Martin
12
3
24:38.0
1:01.8
22
39
UKR
SEDNEV Serguei
01
1
24:38.6
1:02.4
23
24
BUL
KLETCHEROV Michail
00
0
24:40.3
1:04.1
24
36
FRA
JAY Vincent
01
1
24:42.3
1:06.1
25
17
BUL
ANEV Krasimir
00
0
24:45.8
1:09.6
26
7
CZE
MORAVEC Ondrej
00
0
24:47.0
1:10.8
27
70
GER
BÖHM Daniel
02
2
24:48.9
1:12.7
28
79
SUI
FREI Thomas
00
0
24:53.3
1:17.1
29
28
SLO
FAK Jakov
02
2
24:55.6
1:19.4
30
66
CZE
SOUKUP Jaroslav
12
3
24:56.3
1:20.1
31
21
FIN
ANTILA Timo
10
1
24:58.1
1:21.9
32
29
SUI
SIMMEN Matthias
20
2
24:58.4
1:22.2
33
30
FRA
FOURCADE Simon
02
2
24:58.6
1:22.4
34
45
USA
BURKE Tim
03
3
24:59.8
1:23.6
35
83
SLO
RUPNIK Vasja
10
1
25:00.7
1:24.5
36
13
FRA
HABERT Lois
02
2
25:04.1
1:27.9
37
91
FRA
BEATRIX Jean Guillaume
02
2
25:05.0
1:28.8
38
18
SLO
BAUER Klemen
02
2
25:08.0
1:31.8
39
75
AUT
PINTER Friedrich
03
3
25:10.6
1:34.4
40
19
BLR
ABRAMENKO Evgeny
01
1
25:10.9
1:34.7
41
53
FIN
PUURUNEN Paavo
01
1
25:11.1
1:34.9
42
33
RUS
21
3
25:11.7
1:35.5
43
44
SVK
HURAJT Pavol
00
0
25:12.8
1:36.6
44
74
BLR
VALIULLIN Rustam
00
0
25:13.4
1:37.2
45
16
UKR
SEMENOV Serhiy
10
1
25:15.6
1:39.4
46
25
CZE
SLESINGR Michal
40
4
25:17.2
1:41.0
47
51
LAT
BRICIS Ilmars
10
1
25:18.1
1:41.9
48
46
UKR
DERYZEMLYA Andriy
01
1
25:18.7
1:42.5
49
64
NOR
OS Alexander
12
3
25:20.1
1:43.9
50
35
POL
SIKORA Tomasz
11
2
25:22.8
1:46.6
51
37
NOR
BOE Tarjei
12
3
25:24.0
1:47.8
52
5
JPN
NAGAI Junji
01
1
25:26.8
1:50.6
53
92
NOR
HAFSAS Ronny
12
3
25:28.3
1:52.1
54
34
SWE
FERRY Björn
22
4
25:28.4
1:52.2
55
84
CZE
HOLUBEC Tomas
01
1
25:28.6
1:52.4
56
38
EST
LESSING Roland
20
2
25:29.5
1:53.3
57
87
SWE
ARMGREN Ted
20
2
25:30.0
1:53.8
58
65
EST
TOBRELUTS Indrek
12
3
25:31.1
1:54.9
59
3
SVK
KAZAR Matej
12
3
25:33.1
1:56.9
60
54
SWE
JONSSON Magnus
21
3
25:34.8
1:58.6
61
82
AUT
REITER Michael
12
3
25:37.2
2:01.0
62
1
POL
SZCZUREK Lukasz
01
1
25:38.7
2:02.5
63
32
GER
WOLF Alexander
11
2
25:42.4
2:06.2
64
55
JPN
INOMATA Kazuya
11
2
25:45.7
2:09.5
65
49
AUT
MESOTITSCH Daniel
13
4
25:46.8
2:10.6
66
57
SVK
SIMOCKO Dusan
12
3
25:47.2
2:11.0
67
63
FRA
BOEUF Alexis
21
3
25:47.4
2:11.2
68
93
RUS
01
1
25:47.6
2:11.4
69
26
KAZ
CHERVYHKOV Alexsandr
12
3
25:48.6
2:12.4
70
72
SLO
MARIC Janez
12
3
25:50.5
2:14.3
71
96
GER
LANG Toni
22
4
25:50.7
2:14.5
72
56
USA
NORDGREN Leif
21
3
25:51.9
2:15.7
73
69
USA
TEELA Jeremy
03
3
25:52.8
2:16.6
74
60
UKR
BEREZHNOY Oleg
00
0
25:54.1
2:17.9
75
80
UKR
BILANENKO Olexander
01
1
25:56.9
2:20.7
76
41
FIN
KAUPPINEN Jarkko
20
2
25:59.8
2:23.6
77
62
BLR
NOVIKOV Sergey
11
2
26:01.3
2:25.1
78
89
EST
KOIV Kauri
01
1
26:02.7
2:26.5
79
52
POL
PLYWACZYK Krzysztof
01
1
26:07.6
2:31.4
80
27
SUI
WEGER Benjamin
33
6
26:26.0
2:49.8
81
90
USA
HAKKINEN Jay
02
2
26:26.1
2:49.9
82
76
BUL
ILIEV Vladimir
21
3
26:41.0
3:04.8
83
59
AUS
ALMOUKOV Alexei
02
2
26:45.3
3:09.1
84
68
SUI
BÖCKLI Claudio
33
6
26:48.8
3:12.6
85
95
ITA
TASCHLER Daniel
20
2
26:50.1
3:13.9
86
15
KAZ
SAVITSKIY Yan
31
4
26:51.6
3:15.4
87
88
SRB
PETROVIC Milanko
13
4
26:54.6
3:18.4
88
73
CHN
LI Zhonghai
12
3
27:17.8
3:41.6
89
71
ROU
FAUR Remus
11
2
27:27.6
3:51.4
90
94
SVK
KAZAR Peter
11
2
27:53.9
4:17.7
91
77
GBR
JACKSON Lee-Steve
14
5
28:04.8
4:28.6
92
61
KOR
LEE Su-Young
22
4
28:18.6
4:42.4
93
81
GBR
KANE Kevin
12
3
28:22.4
4:46.2
94
78
SRB
RASTIC Damir
23
5
28:23.5
4:47.3
95
85
LAT
PRAULITIS Toms
32
5
29:00.1
5:23.9
86
BLR
SYMAN Alexandr
xx